Start arrow FAQs arrow Gdzie najlepiej wymienić pieniądze? Czy można płacić kartą kredytowa?

Czy wiesz, że ...

Najbardziej prymitywnie zyjacym plemieniem w Wenezueli sa Indianie Yanomami i Hotis. Zyja oni w dzungli amazonskiej i maja bardzo sporadyczny kontakt z nasza rzeczywistoscia.
 
Gdzie najlepiej wymienić pieniądze? Czy można płacić kartą kredytowa?
Kurs oficjalny w bankach wenezuelskich za 1 USD = 2.14 BF, 1 EUR = 3.06 BF bolivary można kupić oficjalnie ale wymienić ich w banku z powrotem na dolary czy euro nie można.

Korzystając z karty kredytowej czy debetowej zostanie ona przeliczona po kursie oficjalnym zatem najmniej korzystnie. Najbardziej opłaca się przywieźć gotówkę w dolarach amerykańskich i wymienić ja na czarnym rynku. Kurs waha sie od 4-5 BF za 1 USD oraz 6-7 BF za 1 EUR w 2009 roku. Walutę można wymienić w tzw. kantorach, w recepcji hoteli, u przewodnika. W dużych miastach płatność karta kredytowa czy wyplata gotówki z bankomatu nie stanowi problemu, jednak w małych miasteczkach jest to często niemożliwe. Niektóre karty międzynarodowe nie są obsługiwane przez tutejsze banki.

Czy kuchnia wenezuelska jest bardzo rożna od europejskiej? Czy zdążają sie problemy żołądkowe?

W Wenezueli łatwo o potrawy międzynarodowe. Popularna jest pizza, pasta, kotlet wolowy czy z kurczaka, ryż, surówka ze świeżej kapusty, czy pomidora z ogórkiem, frytki, gorące kanapki, grille uliczne z saszłykami.

Typowe dania wenezuelskie to arepy kukurydziane - rodzaj pity, którą nadziewa się farszami mięsnymi, serowymi, rybnymi, warzywnymi. Arepa jest grilowana lub smażona na tłuszczu.

Enpanada to rodzaj dużego pieroga kukurydzianego również z farszem w smrodku, smażonego na głębokim tłuszczu. Są to dania uliczne, najtańsze. Do tego kupuje sie świeży sok z wyciskanych owoców lub piwo. W Wenezueli dużo spożywa się smażonych lub pieczonych bananów pastewnych, czarnej i brązowej fasoli, duszonego mięsa wolowego. Mało popularne są dania wegetariańskie i sałatki. Mało prawdopodobne, aby można było mocno zatruć się w Wenezueli. Profilaktycznie należy unikać zielonej sałaty, wody miejskiej. Woda w regionie Gran Sabany pita z rzeki bezpośrednio należy do najczystszych na naszej planecie! (potwierdzone przez rosyjskich naukowców, którzy badali wodę w tym regionie). Specyficzna flora bakteryjna występuje w Canaimie i Amazonii. Tu zdarzają sie drobne niedyspozycje, które po zażyciu smecty czy immodium przechodzą po 3-4 godzinach.