Start arrow FAQs arrow Kiedy najlepiej jechać do Wenezueli?

Czy wiesz, że ...

Czekolada markowych, swiatowych producentow zawiera w swoim skladzie conajmniej 10 procent masy kakaowej z Wenezueli. To tutaj rosna najlepsze gatunki kakaowca uprawianego od czasow kolonialnych.
 
Kiedy najlepiej jechać do Wenezueli?
Praktycznie cały rok jest dobry na Wenezuele. Pora sucha przypada od października do kwietnia a deszczowa od maja do września. Najbardziej gorące miesiące to kwiecień i sierpień. Pora deszczowa w Wenezueli nie oznacza, ze leje non stop. Jest świeżo, ze średnią temperatura 25C. Na przemian wychodzi słonce, chmurzy się i występują intensywne opady przez np. 1 godzinę, po czym znów wychodzi słonce i schemat się powtarza.

W porze suchej łatwiej jest kąpać się pod wodospadami i w naturalnych zagłębieniach skal z pulsująca woda tzw. jacuzzi na Gran Sabanie, bo ich siła jest umiarkowana. Wodospad Salto Angel nie jest tak imponujący w sile wody jak w porze deszczowej, a czas dopłynięcia do niego łodzią w porze suchej to 5-7 godzin, podczas gdy w porze deszczowej to 4 godziny.

Na południu kraju tj. Canaima, Gran Sabana przez cały rok występują intensywne, przelotne opady bez względu na to czy jest to pora sucha czy deszczowa. Średnio, bowiem region znajduje się na wysokości 900 m npm.

Na północy kraju - karaiby, praktycznie cały rok upały i słonce ok 35C, równiny Los Llanos zdecydowanie lepiej zwiedzać w porze suchej, wtedy więcej zwierząt zbiera się przy wodopojach, w porze deszczowej laki zalane są woda i wyciągniecie anakondy z rozlewiska jest utrudnione. W Delcie Orinoco dużo pada w porze deszczowej, a w porze suchej typowy lepiący upal.

Jeśli lubisz upały i dużo słońca to przyjedź w porze suchej, jeśli tęsknisz za słońcem, opalenizna ale tez nie lubisz wysokich temperatur i duchoty przyjedź w porze deszczowej.